Welcome
Jaka stawka ryczałtu obowiązuje za przeprowadzki?

Jaka stawka ryczałtu obowiązuje za przeprowadzki?

Branża transportowa cały czas się rozwija, a coraz więcej osób decyduje się na, chociażby dorabianie sobie w tej branży. Mimo firm, które proponują zatrudnienie jako kurier, dostawca, wciąż duży odsetek zainteresowanych postanawia podjąć własną działalność z tym związaną. Nic niezwykłego, oprócz zarejestrowania działalności gospodarczej, jedyne co jest nam potrzebne do wykonywanie takiej pracy, to pojazd i oczywiście, prawo jazdy. Poza tym jedynie werwa i chęć do pracy wystarczą, by odnaleźć się w tym zawodzie. Nie wydaje się to bardzo wymagająca robota, a może przynieść dodatkowe przychody do gospodarstwa domowego.

Pod uwagę można brać różne usługi, takiej jak transport ludzi, towarów, jedzenia lub gdy posiadamy większy samochodów, to również przewóz mebli i sprzętów. Bez wątpienia taka usługa jest opłacalna i popyt na nią jest bardzo duży, a z tego powodu również, w Internecie coraz częściej pojawiają się pytania o ceny transportu przeprowadzek, czy nawet o cenę usługi transportu i wniesienia mebli do mieszkania. Jak to wygląda w przypadku poszczególnych firm, a nawet w przypadku przeprowadzek międzynarodowych. Czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy przewozem mebli, a ich przeniesieniem do odpowiedniego miejsca, oraz jak to jest ustosunkowane prawnie?

Czym jest ryczałt?

Poczynając od tego, czym jest ryczałt. Ryczałt jest jedną z form opodatkowania dla osób fizycznych, działających w jednoosobowej działalności gospodarczej. Podatnicy mogą wybrać tę formę podczas rejestracji swojej firmy w CEIDG. Ewentualna zmiana jest dopuszczalna odpowiednio do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w roku podatkowym.  Dlatego warto pamiętać, by porządnie przemyśleć taką decyzję, gdyż zmiana od ręki nie jest możliwa.

Jak wygląda to prawnie?

Zgodnie z polskim prawem podatkowym, Ustawą z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, stawka ryczałtowa za przewóz mebli i inne usługi z tym związane wynosi 5,5%, albowiem:

  • Art. 12. 1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
  • 6) 5,5%
  • a) przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton;

Jak jesteśmy w stanie spostrzec, z samej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że stawka ryczałtu dla usług przewozowych wynosi 5,5% przychodów. Sytuacja wygląda nieco inaczej podczas przewożenia innych towarów, takich jak, chociażby alkohol. Wówczas ryczałt wynosi 8,5%, jednak nie jest to informacja nam przydatna w tym momencie.

Jaki ryczałt za przewóz i wniesienie mebli?

Skupiając się jednak na usłudze przewozu mebli z wniesieniem ich, jakiej stawki ryczałtu powinniśmy się spodziewać? Dokładnie takiej samej, jaką odprowadzamy za transport. Mowa jest o robocie budowlanej, co powoduje, że za tą czynność również obowiązuje nas ryczałt wynoszący 5,5% naszych przychodów.

Ta sama zasada dotyczy równie przeprowadzek biur, jak i mieszkań, czy innych miejsc, w jakie zamierzamy przewieźć wyposażenie. Liczy się usługa, a nie miejsce jej wykonania.  Podobnie stawka wyniesienia rzeczy z miejsca i przeniesienia ich z auta, do wybranego miejsca, pobiera identyczną porcję zapłaty. Niezależnie od tego, czy wywozimy sprzęt z danego miejsca, czy dopiero go do niego zwozimy.

Czy jest różnica między wożeniem kartonów, a mebli?

Jaka stawka ryczałtu obowiązuje za przeprowadzki?
Jaka stawka ryczałtu obowiązuje za przeprowadzki?

Cena przeprowadzki nie ma również znaczenia pod kątem wnoszonych przedmiotów, a przynajmniej dla wykonawcy. Niezależnie od tego, czy do czynienia mamy z kartonami do przeprowadzki, czy z meblami i innym zaopatrzeniem, odsetek przychodów odprowadzamy identyczny. Oczywiście, ustalając zapłatę, pod uwagę najczęściej brana jest wtenczas siła, jakiej muszą użyć pracownicy fizyczni, ale też przeznaczony czas, czy pieniądze za paliwo i od tego może w głównej mierze zależeć wysokość należności, a nie od wyższego podatku od tej usługi. Najczęściej nawet przenoszenie opakowań i mebli rozliczane jest w jednej cenie, bez rozdziału na konkretne, przetransportowane części, co jednocześnie potwierdza, że właśnie tak powinny być one rozliczane z urzędem.

Jak można wywnioskować, stawka wcale nie jest tak wysoka, przez co usługa niepodważalnie może okazać się funkcjonalnym dodatkiem do naszego codziennego budżetu bez włożenia w to specjalnego, dużego i często z początku obciążającego, kapitału. Ewentualne koszty, potrzebne do rozpoczęcia działalności, szybko się zwracają, pozwalając na pracę w tej branży, zarówno dorywczo, jak i jako jedyny sposób utrzymania rodziny. Trafiając na sezon, w którym dużo osób postanowi skorzystać z naszej usługi, lub wiele razy ją wykorzystać, możemy nawet nie odczuć tych pięciu i pół procenta ryczałtu, które należą się w tym wypadku państwu. Dobre rozporządzenie posiadanymi dobrami, może pozwolić nam na pomnożenie ich, przez jedynie dobrze dobraną inwestycję. A biorąc pod uwagę niewątpliwie szybki rozwój branży transportowej i zapotrzebowania na takie usługi, jest to zdecydowanie dobra inwestycja, która może przynieść nam pożądane zyski. Chyba nie pozostaje nic innego, niż przekonać się na własnej skórze, ile pożytku może przynieść takie wykorzystanie dostępnych w gospodarstwie domowym pojazdów.